Ks. Oliver Brennan

Na łamach irlandzkiego tygodnika  „The Irish Catholic” mogliśmy zapoznać się z osobą ks. Olivera Brennana, który opowiedział o swoich przeżyciach po fałszywym oskarżeniu go o pedofilię. O przestępstwa seksualne wobec nieletnich został oskarżony w 2010 r. Władze archidiecezji Armagh, do której należała parafia Blackrock, w której pracował przez 11 lat, natychmiast zawiesiły go w czynnościach duszpasterskich. Nie mógł zatem publicznie sprawować Mszy św. ani sprawować  innych sakramentów.

Z perspektywy dwóch lat, które przeżył w zawieszeniu, ocenia to jak najczarniejszy sen. Chociaż proces cywilny zakończył się dosyć szybko, bo po kilku miesiącach i nie potwierdzono zarzucanych duchownemu czynów, to proces kościelny  trwał znacznie dłużej i dopiero w 2012 r. oczyszczono go z zarzutów.

Ks. Brennan podziękował wszystkim osobom, które podtrzymywały go na duchu, zarówno księżom jak i świeckim. Z nutą żalu wypowiadał się za to o władzy archidiecezjalnej, od której nie otrzymał takiego wsparcia i współczucia, jakiego oczekiwał  w sytuacji fałszywych oskarżeń.

Na szczęście ten trudny czas już za nim. Obecnie został przywrócony do czynnego duszpasterstwa. Jednak do parafii w Blackrock raczej już nie wróci i zostanie skierowany do innej pracy duszpasterskiej.