Siostra Nora Wall

Siostra Nora Wall to irlandzka zakonnica, należąca do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. W 1999 r. została skazana na dożywocie za udział w gwałceniu niepełnosprawnych. Była pierwszą kobietą skazaną w Irlandii za gwałt i jednocześnie pierwszą osobą, której za to przestępstwo wymierzono w tym państwie wyrok dożywotniego więzienia. Władze zakonu wyraziły ubolewanie z powodu przestępczych czynów skazanej siostry.

Wydarzenia te dla środków masowego przekazu były okazją do ataków na Kościół. Tytuły z pierwszych stron gazet  „Diabelskie Miłosierdzie” czy „Perwersyjna zakonnica”  podgrzewały atmosferę. Na motywach tej sprawy nakręcono nawet nachalnie promowany film pt. „Siostry Magdalenki”.  Gdy w dzienniku  „The Star” podano nazwisko jednej z ofiar gwałtu, pewien czytelnik odkrył, że kobieta ta niejednokrotnie próbowała wyłudzić pieniądze od różnych osób, oskarżając je o molestowanie.

Sprawa powtórnie trafiła do sądu. Okazało się, że dwie rzekome „pokrzywdzone” Regina Walsh  i Patricia Phelan kłamią. Dzięki przeanalizowaniu nagrań z monitoringu wyszło też na jaw, że bezdomny, któremu oskarżona siostra miała rzekomo nastręczać wychowanki, nie był obecny w tym czasie w miejscu przestępstwa.

Skazaną zakonnicę uniewinniono. Dnia 1 grudnia 2005 r. Sąd Apelacyjny potwierdził, że Nora Wall stała się ofiarą pomyłki sądowej. Osoby składające fałszywe zeznania skazano. Uniewinniona zakonnica wygrała proces o zniesławienie, który wytoczyła swoim oskarżycielkom. Ale tego już nie nagłośniono.